Rate this post

5 tipov na prevenciu pred orosenými oknami a plesňou

Zima začala konečne úradovať a s ňou prichádza i obdobie veľkých teplotných rozdielov medzi vonkajšími a vnútornými teplotami v domoch a bytoch. Tento fakt spôsobuje nielen rosenie okien, ale aj následný vznik plesní v našich príbytkoch.

Para je jedným z najväčších dôvodov vzniku plesne v domoch. Pleseň vzniká zo vzduchových spórov a najľahšie sa šíri v teplých a vlhkých podmienkach, kde je malé alebo nedostatočné prúdenie vzduchu. Práve preto sú kúpeľne a kuchyne najviac ohrozované rosením okien a plesňami stien.

Prinášame zoznam krokov, ktoré môžete podniknúť ako prevenciu pred vznikom takejto situácie, a to nielen v kúpeľni a kuchyni, ale v celom byte či dome.

5 tipov na prevenciu pred orosenými oknami a plesňou

  1. Ventilácia

Asi najdôležitejšou prevenciou pred vznikom orosených okien a plesne je pravidelné vetranie priestorov. Samozrejme, že je nemožné nechať v zime otvorené okná, ale vetranie na pár minút  niekoľkokrát denne by malo pomôcť zastaviť proces šírenia vlhkosti.

  1. Prevencia kúrením

Je pravda, že dnešné zimy už nie sú také mrazivé ako kedysi a pri dnešných cenách za kúrenie je dobrý nápad na ňom aspoň trocha ušetriť. Avšak jednou z najlepších prevencií pred vznikom plesní, je práve naopak vhodné nechať kúrenie zapnuté. Ak sa chcete účinne chrániť pred vznikom plesní, nenechajte svoje príbytky vychladnúť pod 14°C.

Ak váš problém s plesňami vznikol na chate či v dome počas prestavby, a nechcete zbytočne zaťažovať rodinný rozpočet, pomôže vám klimatizácia do domu, ktorá má aj funkciu kúrenia, a tak udržíte dostatočnú teplotu i keď práve nemáte funkčný radiátor.

  1. Sušte mokrú bielizeň vonku, nie na radiátore

Pokiaľ váš domov nedisponuje sušičkou, rozhodne je vhodnejšie sušiť opratú bielizeň na šnúrach vonku ako na radiátore. Z jednej várky prania sa do vzduchu odparia až 2 litre vlhka, čo má za následok vznik rosy a plesne. Ak sa vám nedá sušiť mokrú bielizeň vonku, rozhodne ju sušte tam, kde je možné otvoriť okno, aby ste zabezpečili dostatočné vetranie nadbytočnej vlhkosti.

  1. Otvorte okno a zatvorte dvere

Ak zatvoríte dvere počas používania kúpeľne alebo varenia v kuchyni, zabránite tak prieniku pary do zbytku bytu či domu. Nezabudnite následne otvoriť v miestnosti okno, aby sa para dostala von prirodzeným spôsobom a neohrozovala tak priestory vznikom plesne.

  1. Prekontrolujte okná

Okná sú tiež veľmi dôležitou oblasťou, na ktorú je potrebné dávať pozor v súvislosti so vznikom plesní. Ak vám vznikajú aj napriek vetraniu čierne fľaky okolo okien, rozhodne prekontrolujte ventiláciu a  tesnenie rámov okien. V prípade, že sa vám okná i napriek tomu veľmi rosia, ďalšou z účinných možností je kúpiť profesionálny odvlhčovač vzduchu do bytu či domu, ktorý vás zbaví nadbytočnej vlhkosti rýchlo a efektívne.

Zbaviť sa plesne na stenách či čiernych fľakov v okolí okien nie je vôbec jednoduché, a preto je rozhodne vhodnejšie začať s prevenciou skôr, ako nastane krízová situácia.