Rate this post

Najlepšie monitory – niekedy sa stane, že počítač Vám funguje ako hodinky, no svoju životnosť vypovedá monitor. Otázka kúpy nového monitora je niekedy zložitejšia ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nedajte sa oklamať zbytočne prehnanými parametrami, za ktoré zaplatíte viac a v podstate ich ani na svojom novom monitore ani nebudete potrebovať. Špecifikácia monitoru závisí od toho, na čo budete monitor používať – pre príklad: grafik potrebuje iný monitor ako hráč, ktorý hráva hry.

Ako monitor vybrať správne?

Najlepšie monitory –monitory prechádzajú rôznymi vylepšeniami viac ako iná počítačová technika. Výrobcovia nespia a neustále svoje monitory zlepšujú a upravujú. Na českom trhu je dokonca až 18 výrobcov monitorov! Silnú konkurenciu výrobcov je cítiť aj u nás z každej strany. Monitory sa rýchlo vyvíjajú a niekedy je naozaj veľmi ťažké si vybrať taký aký potrebujete Vy.

Ak hľadáte nový monitor do domácnosti…

Ak hľadáte monitor do domácnosti na bežné používanie, nebude to až taká drahá investícia. Tieto, ako aj veľa ďalších monitorov, prešli za posledné roky mnohými vylepšeniami. Očarí Vás na nich nielen ich jednoduchosť, ale aj harmónia farieb, ktorými už disponuje hádam každý monitor. Ak si dávate záležať aj na tom, aby Váš monitor “vyzeral” – bude pre Vás rozhodovanie veľmi ťažké. Na trhu je totiž už totiž veľa výzorovo krásnych monitorov. Pre surfovanie na internete, prezeranie fotiek, videí či niekedy filmov, Vám bude stačiť úplne jednoduchý monitor.

najlepšie monitory

Technológie monitorov

Ani však pri kúpe jednoduchého monitora do domácnosti, netreba povoliť v požiadavkách. Full HD rozlíšenie by malo byť samozrejmosťou. Vhodné je tiež zvoliť uhlopriečku v rozmedzí 22″ – 24″. Dôležité je aj poznať LCD technológie – IPS, TN, VA.

TN – TWISTED NEMATIC

Medzi klady tejto technológie patrí jej veľmi nízka cena alebo super rozlíšenie tmavých odtieňov sivej. Medzi nevýhody patrí najmä zlé pozorovacie uhly (najmä zo spodnej strany), nie stále je tam dobré farebné zladenie, niekedy presvitajú okraje.

Najlepšie monitory

IPS – IN PLANE SWITCHING

Aj táto technológia má svoje dobré aj menej dobré stránky. Medzi jej klady patrí predovšetkým široké pozorovacie uhly, krásne farby a rýchle doby odozvy. Za zápory tejto technológie môžete považovať napríklad jej nižší kontrast (avšak nie pri všetkých), horšie rozlíšenie spodných odtieňov sivej, občas dokonca ja presvitanie podsvietenia v  krajných častiach. V porovnaní s Twisted Nematic vyššia cena.

VA – VERTICAL ALIGNMENT

Plusy tejto technológie sú napríklad vysoký reálny kontrast, skutočne dobré pozorovacie uhly, a super je to že okraje nepresvitajú a tiež v porovnaní s Twisted Nematic je vyššia cena. Zápory a nedostatky Vertical Alignment vidíme najmä v pomalších dobách odozvách a zlé rozlíšenie tmavých odtieňov.

Podľa čoho ďalej vyberať monitor?

Ak ste rodina s deťmi, mali by ste porozmýšľať nad kúpou monitora, u  ktorého sa dá nastavovať polohovateľnosť. Upozorňujeme však, že tieto monitory sú už trošku drahšie, no vo Vašej domácnosti ho určite využijete. Pred kúpou je tiež dôležité porozmýšľať na čo monitor vlastne potrebujete. Poznáme totiž viacero druhov monitorov na čo sú určené.

najlepšie monitory

Herné monitory

Najlepšie monitory –profesionálni ale aj začínajúci hráči ocenia najmä kvalitné herné monitory. V tomto hráčskom svete je najlepšie mať taký monitor, aby počet snímkov za sekundu bol čo najvyšší a aby bol obraz čo najpresnejší a najväčší. Monitor preto musia títo hráči vyberať starostlivo a preto si neraz za kvalitu, presnosť a ostrosť musia priplatiť nenormálne peniaze. Okrem herných monitorov poznáme ešte aj kancelárske, profesionálne grafické monitory, 4K monitory, ohnuté monitory či monitory s TV tunerom. Kvalitný monitor je potrebný aj pre hudobníkov, či už gitaristov alebo iných. Je dôležité aby mal monitor rovnaké konektory ako Váš počítač a ostáva Vám ešte výber matného alebo lesklého povrchu. Podobné kritériá výberu sú aj pri notebookoch a preto treba pozorne zbať na viacero vecí.

Kúpili ste si niekedy nedávno nový monitor? Podľa akých kritérií ste sa riadili? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosť v komentári!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk, a Tpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.