5 (100%) 1 vote

Dojčenská kolika dokáže potrápiť najmä prvorodičky 

Príprava na príchod prvého bábätka vyvoláva v matke zmiešané pocity. Veľmi sa teší na príchod bábätka, ktoré nosí v brušku, no zároveň má obavy, aby bolo dieťatko po narodení zdravé a mala všetko vopred pripravené, aby po príchode z nemocnice nemusela nič zháňať.

Po príchode je potrebné zvyknúť si na seba a nastaviť sa na určitý režim. Vstávanie, časté prebaľovanie, dojčenie – to k materstvu patrí. Keď sa však v prvých mesiacoch života objaví dojčenská kolika, matky majú pochopiteľne strach o zdravie dieťatka.

Príprava na príchod prvého bábätka vyvoláva v matke zmiešané pocity. Veľmi sa teší na príchod bábätka, ktoré nosí v brušku, no zároveň má obavy

Čo to je dojčenská kolika a čo ju spôsobuje? 

Presná definícia dojčenskej koliky nie je stanovená, nakoľko pod touto zdravotnou komplikáciou sa môžu skrývať rôzne ťažkosti. Najčastejšie sa môže jednať o neznášanlivosť mliečneho cukru a práve vtedy sa hovorí o nepríjemnej intolerancii laktózy.

Dojčenská kolika však môže byť spôsobená aj metabolickými poruchami, neznášanlivosťou kravského mlieka, hnačkovými ochoreniami, ale aj poruchou priechodnosti čriev.

Postihuje predovšetkým bábätká vo veku 2-3 mesiacov. Nemusíte sa však báť, dojčenská kolika nebude celoživotný problém. Časom zmizne, ale určite nesmiete situáciu podceniť. Návšteva pediatra je v tomto prípade nevyhnutná.

Dojčenskú koliku môže spôsobovať aj návrat potravy do pažeráka. Odborne sa tomu hovorí gastroezofageálny reflux.

Príprava na príchod prvého bábätka vyvoláva v matke zmiešané pocity. Veľmi sa teší na príchod bábätka, ktoré nosí v brušku, no zároveň má obavy

Aké sú príznaky koliky? 

Ak má vaše dieťa problémy s dojčenskom kolikou, zistíte to vtedy, keď si uvedomíte, že napriek všetkému nemôžete svoje dieťatko utíšiť. Prejavuje sa neutíchajúcim plačom, najmä však v nočných hodinách. Ak vaše dieťatko priťahuje nožičky k brušku, vtedy vám bude jasné, že hlavným problémom neustáleho plaču môže byť dojčenská kolika. Dieťatko vám nevie povedať, čo ho bolí, čo ho trápi a svoju nespokojnosť vyjadruje práve plačom.

Keď sa bude dieťatko napínať, ohýbať, priťahovať nohy k brušku, okamžite zájdite k pediatrovi, ktorý vám poradí, ako postupovať a zmierniť nepríjemné bolesti.