Rate this post

Najlepšie umývačky riadu – umývačka riadu je veľmi šikovným pomocníkom v domácnosti. Ak ste doteraz umývali riad ručne, no prestáva Vás to už baviť (ani sa nečudujeme prečo),skúste porozmýšľať nad kúpu umývačky riadu. Ručné umývanie riadu je zdĺhavé a zaberá veľa času. Najhoršie je umývanie riadu ak doma usporadúvate oslavu, grilovačku či len tak posedenie s priateľmi. Hory riady, ktoré sa Vám v dreze kopia nie sú ničím príjemným. Preto je super nápadom zaobstarať si do domu či bytu umývačku riadku, ktorá Vám ušetrí nielen poplatky za energie, ale aj vodu. Načo však zbať pri jej výbere a ako si poradiť s jej kúpou. V tomto článku Vám teda ponúkame zopár užitočných rád, ako si s tým hravo poradiť.

Plusy umývačiek riadu

Najlepšie umývačky riadu:

  • pri používaní umývačky riadu spotrebujete menej vody
  • šetrí tým pádom aj peniaze za energie
  • najdôležitejšie – šetrí čas
  • dokonalý pomocník v domácnosti
  • dokáže vyčistiť aj veľké kusy riadu, šetrí najmä Vás a Vaše ruky

umývačka riadu

Na čo dbať pri kúpe umývačky riadu

Veľkosť umývačky – dôležitým faktorom, na ktorý si výbere umývačky musíte dať pozor je jej veľkosť. Veľkosť umývačky závisí od toho koľko osôb ju bude používať v domácnosti, koľko riadu za deň sa Vám dokáže nakopiť  a ako často ju dňa bude zapínať.

Spotreba vody – čím viackrát do dňa budete umývačku zapínať, tým viac energie a vody spotrebujete. Celkovo však pri používaní umývačky, spotrebujete menej vody ako pri umývaní hrncov a tanierov v rukách. Niektoré umývačky spotrebujú aj len 5 litrov vody na 11 – 12 súprav riadu.

Vnútorný priestor umývačky – ak budete v obchode pozerať na umývačky riadu, poriadne si ich poprezerajte aj zvnútra. Nie každá totiž zahŕňa aj rôzne koše, priehradky a predely. Tieto “veci” sú dobré na rozdelenie tanierov, oddelenie príboru od ostatných vecí a pod.

Najlepšie umývačky riadu

Kde umiestniť umývačku riadu, druhy umývačiek

Podobne ako pri práčkach lebo chladničkách,  aj pri umývačkách riadu poznáme dva základné typy:  zabudované alebo voľne stojace umývačky. Tak či onak, prvým kritériom je aby bola umývačka riadu umiestená blízko k rozvodu vody, a aby ste ju vy mali “po ruke”, preto je ju najlepšie umiestniť niekde ku drezu.

Zabudovaná umývačka riadu – vstavaná umývačka riadu je super riešením, pretože si ju dokáže dokonale prispôsobiť ku kuchynskej linke, tak aby ju nebolo vidno, prípadne ju “skryť” do vnútra niektorej skrinky. Väčšina ľudí siaha už práve po týchto vstavaných spotrebičoch, sú však drahšie a za ich “skytie” si teda musíte priplatiť.

Voľne stojace umývačky – tieto umývačky riadu sú cenovo dostupnejšie a aj v dnešnej dobe po nich siaha veľa ľudí – najmä tí, ktorí majú kuchyňu už zariadenú a nechce sa im do jej prerábania len preto, aby uvoľnili miesto umývačke. Pri výbere však treba zbať na to, aby umývačka riadu ladila so zariadením kuchyne a aj ostatnými spotrebičmi v kuchyni. Ak preto máte voľne stojacu chladničku, ktorá je biela, odporúčame aj umývačku v tejto farbe.

umývačka riadu

Ďalšie typy umývačiek

Poznáme umývačky, ktoré sa rozlišujú podľa veľkosti – obvykle so šírkou 60 cm, 45 cm a stolné umývačky riadu. Umývačka riadu so šírkou 60 cm, je najkupovanejším typom umývačky a je vhodná pre väčšie domácnosti, v ktorých máte špinavý riad priam neustále, no nerobí jej problém umyť aj zopár kúskov riadu, pretože obvykle zahŕňa aj šetrné a úsporné programy. Umývačka so šírkou 40 cm sú o trosku menšie umývačky. A potom sú tu stolné umývačky, ktoré sa hodia do domácnosti najmä pre páry, kedy riadu nie je až tak veľa.

Najlepšie umývačky riadu – pri výbere umývačiek riadu je viacero dôležitých kritérií, ktorými sa treba riadiť – sú to aj energická trieda, spotreba, hlučnosť, bezpečnosť, programy a iné funkcie.

Máte v dome či v byte umývačku riadu alebo ste si v poslednej dobe nejakú kúpili? Dajte nám o tom vedieť v komentári!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk, a Tpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.