5 (100%) 2 votes

Žalúzie alebo rolety? Čo je pre vás lepšie?

Okno bez žalúzie alebo rolety či závesu si vie predstaviť asi len málokto. Ale nie vždy sa vieme jednoznačne rozhodnúť, ktoré z riešení je najvhodnejšie. Okrem klasických žalúzií môžete použiť aj vertikálne žalúzie a pri roletách je výber ešte pestrejší. Hodia sa vám viac plisse rolety alebo žalúzie?

Žalúzie alebo rolety? Čo je pre vás lepšie?

Rolety – aké sú možnosti

Rolety sa delia na vonkajšie a vnútorné, pričom funkcie oboch sú rovnaké – izolácia a zatemnenie. Pokiaľ hľadáte riešenie, ktoré vám pomôže v zime udržať teplo v interiéri a v lete zasa vonku zamerajte sa na vonkajšie rolety. Vnútorné rolety slúžia na dekoráciu a na to, aby vám nebolo vidno dnu, samozrejme ak sú zatiahnutí. Obvykle je možné nastaviť rôznu polohu a okno tak môžu prekrývať len čiastočne.

 

V závislosti od použitej látky môžu byť zatemňujúce a ak majú reflexnú vonkajšiu vrstvu tak aj odrážajú slnečné lúče. Ponuka vnútorných tieniacich systémov je široká a skvele vyzerajú plissé rolety aj bambusové alebo drevené rolety.  Rolety sa dajú namontovať na klasické aj strešné okná. Pokiaľ ide o údržbu rolety sa dajú vysávať alebo čistiť vlhkou handrou.

Žalúzie alebo rolety? Čo je pre vás lepšie?

Čo vám ponúkajú žalúzie

Žalúzie sú lamely, ktoré sa dajú naklápať čím môžete regulovať množstvo svetla, ktoré prenikne dnu aj to, či vám bude vidno zvonku do miestnosti. Okrem toho sa dajú aj vytiahnuť alebo zatiahnuť, takže môžu zakrývať celé okno alebo iba časť. Aj žalúzie sa delia na vonkajšie a vnútorné, pričom účel aj efektívnosť sú rovnaké ako pri roletách.

 

V interiéri, hlavne v kancelárskych a obchodných priestoroch sa používajú aj praktické vertikálne žalúzie. Svoje miesto ale majú aj v bytoch, pretože ide o jednoduché, elegantné a čisté riešenie. Lopatky môžu byť textilné, hliníkové aj drevené, takže sa dajú krásne doladiť s interiérom. Žalúzie sa dajú montovať aj na strešné okná.